با آرای مردمی انجام می‌شود:

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
برای ششمین دوره پیاپی انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و سازمان های مرتبط در شش گروه شامل شهرداران کشور، شهرداران 22 گانه تهران، مدیران وزارت راه و شهرسازی، سازمان‌های نظام‌مهندسی استان، ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و شهرهای جدید کشور برگزار می‌شود.

به گزارش «دبیرخانه جشنواره چهره سال راه و ساختمان» انتخابات چهره سال راه و ساختمان کشور انتخابی کاملا رسانه‌‏ای است که با رویکرد جریان سازی و گفتمان‌محوری در رسانه‌‏های ملی و استانی سعی در تعامل بیشتر میان مردم با مسئولان و مدیران حوزه راه و ساختمان و مدیریت شهری دارد که در این پروسه مخاطبان می‌‏توانند به یکی از کاندیداها در هر دسته رأی دهند.

شایان‌ذکر است در شهرها و استانها رأی‌گیری در دو دسته انجام می‌گیرد و در هر گروه به بالاترین آرا در هر دسته به شرح زیر تندیس تعلق می گیرد.

گروه شهرداران کل کشور

انتخابات در این گروه شامل انتخاب یک چهره از بین 18 شهر بالای 500 هزار نفر که شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز، کرمانشاه، ارومیه، رشت، زاهدان، همدان، کرمان، یزد، اردبیل، بندرعباس و اراک است و انتخاب یک چهره هم از بین سایر شهرها خواهد بود.

شهرداران مناطق 22 گانه تهران

انتخابات در این گروه بین شهرداران 22 گانه تهران انجام می‌شود؛ و از بین این شهرداران یک شهردار به‌عنوان چهره سال انتخاب خواهد شد.

گروه شرکت عمران شهرهای جدید

اما در گروه شهرهای جدید، یک چهره از بین شرکت عمران شهرهای جدید بالای 20 هزار نفر شامل شهر جدید سهند، پردیس، پرند، هشتگرد، اندیشه، بهارستان، فولادشهر، عالی شهر، گلبهار و صدرا انتخاب می شود و یک چهره هم از مابقی شهرهای جدید شامل امیرکبیر، مجلسی، شیرین شهر، رامین، علوی، رامشار و بینالود به عنوان شهرهای با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر با رای مردم معرفی می شوند.

ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای

در گروه ادارات کل راهداری نیز با توجه به سه شاخص طول راه ها، تعداد ناوگان و جمعیت به دو دسته تقسیم شده و بر اساس ضرایب به دست آمده برای هر استان، در هر دسته یک چهره معرفی خواهند شد. دسته اول شامل استان های تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، خوزستان، کرمان، آذربایجان غربی، مازندران، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، همدان و البرز بوده و مابقی ادارات کل در دسته دوم قرار گرفته و در این دسته نیز یک چهره معرفی خواهد شد.

گروه سازمان نظام‌مهندسی

در گروه روسای سازمان نظام‌مهندسی، یک نفر منتخب در سازمان های بالای 10 هزار عضو و یک نفر هم در سازمان های زیر 10 هزار عضو انتخاب می شوند.

سازمان نظام مهندسی های بالای 10 هزارعضو شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، اصفهان، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، استان کرمان، کرمانشاه، گیلان و مازندران است.

مدیران وزارت راه و شهرسازی

رقابت در این گروه شامل دو بخش وزرای سابق و فعلی و معاونان سابق و فعلی راه و شهرسازی است که در نهایت در بخش وزیران از بین محمد اسلامی، عباس آخوندی، علی نیکزاد، احمد خرم، علی عبدالعلی زاده و اکبر ترکان به بالاترین رای تندیس چهره اعطا می شود و در گروه معاونان وزارتخانه نیز بالاترین رای به عنوان چهره این بخش معرفی می شود.

 شایان‌ذکر است شروع رأی‌گیری انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور از تاریخ 7 اسفندماه آغاز شده و ساعت 12 ظهر 15 اسفند ادامه خواهد داشت و مراسم اختتامیه این جشنواره نیز با حضور مسئولان دولتی برای معرفی منتخبان و تقدیر از چهره‌های سال و اهدای لوح در 20 اسفندماه برگزار می‌شود.