شهردار ارومیه در گفت‌وگو «چهره سال 97»:

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
شهردار ارومیه بابیان اینکه احیای بافت تاریخی و فرسوده ارومیه در اولویت بودجه سال آینده قرار دارد گفت: از این میزان بافت فرسوده شناسایی‌شده ۳۰۰ هکتار بافت تاریخی است.
محمد حضرت پور بابیان مطلب فوق به «دبیرخانه چهره سال 97» گفت: برای احیای بافت‌های تاریخی ارومیه نیازمند طرح جامعی هستیم که باید در این خصوص مطالعات دقیق و کارشناسی شده انجام شود. ساماندهی و احیای بافت فرسوده و تاریخی شهر ارومیه نیازمند تهیه شناسنامه‌ای از بناهای تاریخی است که باید تهیه شود.

شهردار ارومیه بابیان اینکه در بودجه سال ۹۸ احیای این بخش از شهر ارومیه در دستور کار قرار دارد عنوان کرد: متأسفانه تاکنون بافت فرسوده و تاریخی شهر ارومیه و نحوه نگهداری از این بناها رضایت‌بخش نبوده است.

وی با تأکید بر اینکه نبود مطالعات جامع و اصولی در این بخش از شهر ارومیه از مهم‌ترین دلایل بی‌توجهی به بافت فرسوده و تاریخی شهر ارومیه است اضافه کرد: بافت تاریخی هر شهر و منطقه‌ای نشان‌دهنده هویت آن منطقه است که باید موردتوجه جدی قرار گیرد.

شهردار ارومیه در ادامه با اشاره به احیای سه سرای تاریخی در ارومیه گفت: سه سرای تاریخی بازار ارومیه شامل سرای سروش، نخجوانی و مهدی زاده در قالب کاروان‌سرا با جذب سرمایه‌گذار سال از سال آینده احیای و بازسازی می‌شوند.

حضرت پور این سراهای تاریخی با بیش از یک‌صد سال قدمت تاریخی در قالب عقد تفاهم‌نامه با جذب سرمایه‌گذار از سال آینده احیا می‌شوند افزود: احیای این کاراون سراها با حفظ استحکام بازار منجر به رونق اقصادی و جذب گردشگر می شود.

شهردار ارومیه در خصوص آخرین وضعیت طرح میدان امام (ره) گفت: جهت اجرای طرح میدان امام (ره) به دنبال خرید و نوسازی و همچنین حل مشکلات نقشه های آن بری اجرا هستیم که با رفع مشکلات نقشه ها نسبت به احداث مجتمع ها در آن بر اساس نقشه ها بصورت امانی اقدام خواهد شد.

وی بابیان اینکه از هزار و 500 سهمیه وام کم بهره برای بهبود بافت فرسوده تنها 500 سهمیه عودت داده شده است گفت: از آنجایی که بافت‌های فرسوده جذابتی و ارزش افزوده ای برای سرمایه گذاران ندارد سرمایه گذار وارد برنامه های نوسازی نمی شود.

حضرت پور گفت: یکی از مشکلات کنونی اصلاح بافت‌های فرسوده مربوط به قوانین بافت‌های ارزشمند است که این مورد باید با تعامل دو طرفه میراث فرهنگی و شهرداری ها رفع و رجوع شود.

فعالیت های نوروزی ارومیه

حضرت پور با اشاره به آغاز گسترده اجرای طرح استقبال از بهار در ارومیه، بیان کرد: طرح جهادی استقبال از نوروز با یک نگاه فرهنگی و مشارکت شهروندان آغاز شده است و از شهروندان در خواست داریم در اجرای این مهم یاریگر شهرداری ارومیه باشند.

وی بابیان اینکه ارائه خدمات محله ای مد نظر است، بیان کرد: لکه گیری و آسفالت معابر، کاشت گل و درخت، عملیات حذف موانع فیزیکی، تنظیف و شستشوی معابر، جمع آوری مصالح و نخاله، پاکسازی مبلمان شهری، امحاء دیوارنوشته های غیرمجاز، ترمیم و رنگ آمیزی جداول، لایروبی جوب ها و کانال ها، ساماندهی و پاکسازی و شستشوی باکس‌های زباله و رسیدگی به وضعیت ظاهری باکس ها و نصب بتن پلاک، نصب انواع المان و سفره هفت سین نوروزی و نیز رسیدگی به وضعیت سرویس بهداشتی های سطح شهر از اهم اقدامات شهرداری ارومیه در قالب طرح استقبال از بهار در معابر شهری است.

حضرت پور گفت: نگه داشت شهر بدون مشارکت شهروندان امکان پذیر نیست.

وی افزود: طرح جهادی استقبال از نوروز با مشارکت شهروندان با هدف آماده سازی شهر ارومیه برای پذیرایی از میهمانان نوروزی و گردشگران هم چنین تمرین برای تحقق ارومیه 2020 «شهر ایده آل برای گردشگری» در شهر ارومیه اجرا و تا 25 اسفند ماه تدوام خواهد داشت.

شهردارارومیه بر تلاش شبانه روزی نیروهای خدماتی شهرداری ارومیه برای آماده سازی هرچه بهتر شهر برای ایام نوروز و استقبال شایسته ازمیهمانان نوروزی تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که با اجرای طرح جهادی استقبال از نوروز با مشارکت شهروندان شهری دلپذیر و زیبا برای گردشگران مهیا می کنیم.

مشکلات ترافیکی ارومیه با احداث کمربندی دوم شهر حل می شود

شهردار ارومیه گفت: احداث کمربندی دوم ارومیه گره از مشکلات ترافیکی شهر باز خواهد کرد.

وی گفت: کمربندی دوم ارومیه و پل‌های آن باید تا سال 1405 به طور کامل تمام شود و پل‌های آن و به ویژه پل کابلی طراحی و پیش بینی شده این کمربندی به نمادی از ارومیه تبدیل خواهد شد.

حضرت پور تأکید کرد: کمربندی دوم گره از مشکلات ترافیکی شهر باز خواهد کرد و شهرکهای اطراف ارومیه را پشتیبانی خواهد کرد تا ترافیک این شهرکها به رینگ میانی و هسته مرکزی شهر منتقل نشود.

حضرت پور گفت: در برنامه پنجم و ششم توسعه مکلف به ایجاد کمربندی سبز هستیم و برابر مصوبات شورای اسلامی شهر در 7 سال گذشته 200 هکتار از باغات و اراضی اطراف شهر را برای حفظ کاربری شان و جلوگیری از تفکیک های غیرمجاز خریداری کرده ایم.

شایان ذکر است، برای ششمین دوره پیاپی، انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژههای برتر، در شش گروه مدیران وزارت راه و شهرسازی، شهرداران، شهرداران مناطق 22 گانه تهران، شرکت عمران شهرهای جدید، ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و سازمان‌های نظام ‌مهندسی ساختمان برگزار میشود.