مدیرکل راهداری سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با «چهره سال 97»:

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
به گفته مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان،این اداره کل برای کاهش تلفات و تصادفات رانندگی در ۹ ماه نخست سال جاری ۶۳ مانور جاده‌ای معادل ۵۰۴ ساعت کار کارشناسی جهت کنترل و نظارت بر ناوگان حمل‌ونقل عمومی برگزار کرده است که در این مانورها هزار و ۶۱۵ دستگاه ناوگان عمومی مورد بازدید قرارگرفته‌اند.
به اعتقاد علی خانقائی ارتقای سطح ایمنی مسیرهای موصلاتی برای کاهش تصادفات رانندگی و تلفات انسانی از اولویت‌های مهم و اساسی این اداره کل است.

علی خانقائی معتقد است ۷۴ درصد تصادفات این مدت استان تا فاصله ۵۰ کیلومتری مراکز جمعیتی رخ‌داده است که فوت بیش از ۲ سوم افراد در محل حادثه بیانگر شدت تصادفات است که از عوامل اصلی آن سرعت‌بالای وسایل نقلیه است.

متن زیر ماحصل گفت‌وگو «چهره سال 97» با علی خانقائی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان است.

برای تردد ایمن در جاده‌های استان چه تدابیری اندیشیده شده است؟

راه‌کارهای مدیریتی کاهش تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای شامل بالا بردن استانداردهای ایمنی جاده‌ای و بهبود شرایط فیزیکی جاده، تجهیز جاده به سیستم روشنایی، نصب سیستم‌های هوشمند نوین در جاده‌ها مطابق با استانداردهای روز دنیا، اصلاح قوانین و مقررات و به‌روزرسانی جرائم راهنمایی و رانندگی به‌منظور افزایش بازدارندگی آن‌ها، ارتقای سیستم خدمات امداد و نجات و فوریت‌های پزشکی، فرهنگ‌سازی و آموزش صحیح به رانندگان بخش عمومی جاده‌ای، پایش دقیق نقاط پر تصادف و رفع آن‌ها و همچنین به‌روز نگاه‌داشتن دانش متخصصین صنعت راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای است.

همچنین سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌های پرمخاطب نقش به سزایی در اصلاح فرهنگ رانندگی و آموزش قوانین و مقررات و همچنین از بین بردن ضد فرهنگ‌های رایج و ترویج رفتار صحیح دارند؛ اما در کنار آن تولید محتوای قابل‌انتشار و تأثیرگذار، هم بر عهده ارگان های دولتی متولی و هم متخصصین و مطلعین بخش خصوصی است تا در کنار هم نقش مؤثری در این زمینه ایفا نمایند.

با توجه به ایام نوروز برای توجه به حقوق شهروندی مسافران چه طرح‌هایی انجام می‌شود؟

طرح تردد نوروزی با مشارکت 513 نیروی راهداری و در قالب فعالیت 59 اکیپ ثابت و سیار در بیش از 5200 کیلومتر از جاده‌های شمال و مرکز این استان اجرایی می‌شود که در این طرح 139 دستگاه ماشین‌آلات سبک، نیمه سنگین و سنگین راهداری نیز به کار گرفته خواهد شد.

این طرح که از 25 اسفندماه جاری آغاز خواهد شد تا روز 17 فروردین‌ماه 98 و به مدت 22 روز ادامه دارد و هدف از اجرای آن را، تردد روان، ایمن و بدون حادثه کاربران جاده در ایام سال نو خواهد بود.

همچنین به‌منظور آماده‌سازی جاده‌های حوزه استحفاظی این اداره کل جهت تردد نوروزی، اقداماتی نظیر خط‌کشی محورها، لکه‌گیری و ترمیم روکش آسفالت، تعویض و نصب تابلوها و علائم ایمنی و اطلاعاتی لازم و آشکارسازی نقاط پر تصادف انجام‌شده است. ضمن اینکه مسافرین متردد در جاده‌های استان از طریق تماس با تلفن گویای 141، استفاده از سامانه پیامکی 1000141 و یا اپلیکیشن موبایل 141, اطلاعات موردنیاز خود را کسب نمایند.

هماهنگي لازم با كليه ارگان‌های ذی‌ربط و همچنین تشکل‌های صنفی بخش حمل‌ونقل عمومی مسافری استان جهت تردد ایمن کاروان راهیان نور، جلوگیری از فعالیت سواری‌های مسافربر شخصی درراه‌های برون‌شهری و ارائه بهینه خدمات به مسافران عزیز در این ایام، صورت پذيرفته است. همچنین در طول اجراي طرح، کلیه مراکز مکانیزه معاینه فنی سنگین از ساعت 7 صبح تا 22 شب فعال می‌باشند.

برای نظارت دقیق بر فعالیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی مسافری، اقداماتی نظیر کنترل‌های محسوس و نامحسوس جاده‌ای، کنترل از طریق سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان (سپهتن) و افزایش نظارت بر عملکرد مدیران فنی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری، موردتوجه قرارگرفته است، ضمن اینکه پیش‌بینی وسایل نقلیه رزرو در شرکت‌ها و مؤسسات مسافربری برای جایگزین نمودن وسایل نقلیه مناسب به‌جای وسایل نقلیه دارای عیب و نقص فنی درراه مانده و یا حادثه‌دیده معمول شده است.

همچنین با در نظر گرفتن حجم تردد جاده‌ای در ایام تعطیلات سال نو، تعداد 29 مجتمع خدمات رفاهی بین‌راهی و 16 باب راهدارخانه، تحت نظارت دقیق این اداره کل آماده ارائه خدمات به مسافران عزیز نوروزی است.

هدف از طرح راهداری زمستانی چیست و چه اقداماتی انجام‌شده است؟

طرح راهداری زمستانه در محورهای موصلاتی سیستان و بلوچستان با فعالیت نیروهایی متخصص راهداری و با استفاده از انواع ماشین‌آلات سنگین، نیمه سنگین و سبک راهداری و در قالب اکیپ‌های ثابت و گشت سیار، از اول دی‌ماه آغاز و تا 25 اسفندماه که شروع طرح تردد نوروزی است ادامه دارد.

راهداران با تمام توان روان‌سازی ترافیک، سهولت تردد رانندگان و مسافران را فراهم و امدادرسانی و افزایش ایمنی جاده‌ای در تمام‌مسیرها را بر عهده‌دارند.

ازآنجایی‌که سیستان و بلوچستان ازلحاظ مجموع طول راه‌ها، حائز رتبه دوم کشوری است و با توجه به شرایط آب و هوایی متغیر و متنوع آن، شرایط نگهداری راه‌ها و خدمات‌رسانی به هم‌وطنان در آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و تجهیز 16 راهدارخانه استان، نیروهای راهداری آمادگی کامل برای خدمات‌رسانی به مسافران رادارند.

در این استان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی ناشی از خشک‌سالی‌های پی‌درپی نیروهای راهداری علاوه بر طرح زمستانه، طرح تابستانه را هم به اجرا درمی‌آورند به‌طوری‌که در سال جاری نیروهای راهداری در بیش از 180 روز طوفانی در منطقه سیستان به ارائه خدمات و نجات مسافران در طوفان مانده و پاک‌سازی محورهای مواصلاتی پرداخته‌اند.

 شایان ذکر است، برای ششمین دوره پیاپی، انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژههای برتر، در شش گروه مدیران وزارت راه و شهرسازی، شهرداران، شهرداران مناطق 22 گانه تهران، شرکت عمران شهرهای جدید، ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و سازمان‌های نظام ‌مهندسی ساختمان برگزار میشود.