لزوم اجرای مبحث 22 برای تامین ایمنی مردم و اشتغال مهندسان

 
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی با تاکید بر ضروت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان گفت: اجرای مبحث 22 می تواند حفاظت از سرمایه های ملی کشور و همچنین حفظ جان مردم را به دنبال داشته باشد.
به گزارش«دبیرخانه دائمی چهره سال» علی طوماری، کاندیدای چهره سال 97 با بیان این مطلب توضیح داد: در حال حاضر تمامی لوله کشی های گاز در سطح کشور و به خصوص در استان ما خورده و فرسوده و آبستن حوادث است. بنابراین لازم است که اجرای مبحث 22 را به صورت بسیار جدی پیگیر باشیم.

پیگیری زمینه های جدید شغلی برای مهندسان

طوماری با اشاره به اینکه در این سازمان برنامه های کلانی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر پروژه های عمرانی در سطح کشور با رکود و یا تعطیلی مواجه شده اند و به همین دلیل ما تلاش می کنیم که زمینه های جدید شغلی را برای مهندسان پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای مبحث 22 می تواند یکی از این زمینه های شغلی باشد، تاکید کرد: در شرایط کنونی اجرای مبحث 22 در عین اینکه می تواند برای مهندسان اشتغال زایی به دنبال داشته باشد، همچنین می تواند ایمنی و امنیت مردم را تامین کند.

وی با ابراز نگرانی از حوادث ناشی از گازگرفتگی در سطح کشور تصریح کرد: متاسفانه حوادث ناشی از گازگرفتگی در استان آذربایجان شرقی، بالاترین رتبه را در بین دیگر استان ها دارد و برای کاهش این حوادث تلاش می کنیم تا با همکاری استانداری و اداره کل راه و شهرسازی و سایر ارگان ها، اجرای مبحث 22 را در استان آغاز کنیم.

عدم تطابق دروس دانشگاهی با بازار و محیط کاری

رییس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به برنامه های این سازمان برای اعتلای مهندسین گفت: عمل به اهداف و وظایف پیش بینی شده در قانون، بهترین راهکار برای اعتلای جایگاه مهندسان در کشور است.

وی افزود: حقیقیت آن است که امروز با توجه به وجود دانشگاه ها و موسسات متعدد در اقصی نقاط کشور، از نطر علمی و عملی در صنعت ساختمان آنطور که باید وضعیت خوبی نداریم. حتی سرفصل های دروس دانشگاهی، با آنچه که در بازار و محیط کاری وجود دارد، مطابقت زیادی ندارد.

وی تاکید کرد: بر این اساس لازم است که مهندسان خود را به نحو عملیاتی تربیت کنیم. به این معنا که بعد از فارغ التحصیلی، مباحثی را که می توانند در بازار ساخت و ساز به کار بگیرند، در خود سازمان به آنها آموزش دهیم.

ناآشنایی مهندسان با حقوق و مسئولیت های مهندسی

طوماری با بیان اینکه طبق قانون نظام مهندسی و آیین نامه ها، یکی از اهداف سازمان نظام مهندسی ارتقای جایگاه علمی مهندسان است، افزود: ما در دوره هفتم و نیز در دوره هشتم هیئت مدیره، توجه به این برنامه را در دستور کار خود قرار داده ایم و سرفصل اولویت های ما در سازمان آموزش است.

وی در این راستا تشریح کرد: آموزش های ما در سازمان ضمن اینکه مطالب علمی را در بر می گیرد، به آشناسازی مهندسان با قوانین و مسائل موجود در جامعه نیز مربوط است. چرا که امروز بسیاری از مهندسان ما با حقوق و وظایف و مسئولیت های خود آشنایی کافی ندارند و این ضعف باعث می شود که در محیط کاری چندان موفق نباشند.

رییس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تلاش می کنیم تا در زمینه آموزش، دو بعد را مد نظر قرار دهیم، گفت: هدف ما این است که ضمن آموزش مطالب علمی و فنی و کارآمدسازی دانش مهندسان و به روز کردن اطلاعات مهندسان به خصوص در بعد مسئولیت های مهندسی؛ از سوی دیگر مسائل حقوقی و بخشنامه ها و دستورالعمل های موجود را نیز به مهندسان آموزش دهیم.

ارائه آموزش در زمینه ایمنی و HSE

وی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم که درخصوص مسئله ایمنی و HSEآموزش های بهتر و بیشتری را به مهندسان ارائه کنیم و این مهم جزو اولویت های ماست و نیاز است که مردم و مهندسان را در این زمینه آگاه کنیم.

 این مسئول با اشاره به برگزاری سمینارها و کنفرانس ها و دوره های آموزشی متفاوت در استان اظهار داشت: به عقیده ما این دوره ها و سمینارها در سطح کشور مثال زدنی است و امیدواریم در دوره هشتم نیز این برنامه ها را ادامه دهیم.

طوماری در پایان یادآور شد: ما در عین حال ما به طور مرتب دوره های آموزشی برای کارکنان سازمان هم در داخل و هم در خارج از سازمان برگزار می کنیم که این افراد را بیشتر به تکنیک ها و دانش روز مجهز کنیم.

لازم به ذکر است، برای ششمین دوره پیاپی، انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژههای برتر، در شش گروه مدیران وزارت راه و شهرسازی، شهرداران، شهرداران مناطق 22 گانه تهران، شرکت عمران شهرهای جدید، ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و سازمان‌های نظام ‌مهندسی ساختمان برگزار میشود.