آموزش صحیح مهندسان، اجرای مقررات ملی را به دنبال دارد

 
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان با اعلام اینکه در دوره هشتم بحث آموزش مهندسان در این سازمان به شدت فعال شده است، گفت: این در حالی است که در دوره قبلی به دلیل وضعیت بلاتکلیف سازمان، سیستم از هر نظر معلق بود.
به گزارش«دبیرخانه دائمی چهره سال» آقا فضل اله اعدل، کاندیدای چهره سال 97 با بیان اینکه در دوره فعلی سمینارهای آموزشی، کمیسیون ها و گروه ها در سازمان استان فعال شده است، افزود: به منظور آموزش بهینه مهندسان، از اساتید مجرب ولو از استان ها و شهرهای مختلف برای آموزش مهندسان دعوت کرده ایم که این آموزش ها در بهترین سطح و با کمترین قیمت به مهندسان ارائه می شود.

بهبود وضعیت نظارت با ارائه آموزش صحیح به مهندسان

وی با اشاره به تاثیرات آموزش مهندسان بر بخش ساخت و ساز تصریح کرد: آموزش مهندسان ضمن اینکه منجر به افزایش اطلاعات عمومی و تخصصی مهندسان می شود، در عین حال در بهبود وضعیت نظارت ها نیز تاثیرگذار است. همچنین آموزش موجب می شود که مهندسان آشنایی بیشتری با قوانین پیدا کنند.

وی همچنین با بیان اینکه شرکت در دوره های آموزشی برای ارتقای پایه مهندسان و نیز تمدید پروانه آنها طبق دستورالعمل های موجود الزامی است، گفت: شرکت در این دوره های آموزشی برای مهندسان به منظور بهبود وضعیت نظارت بر ساخت و سازها الزامی است.

اعدل در ادامه با اشاره به مشکلات متعدد موجود در بخش ساختمان بیان کرد: وقتی زلزله ای در یک منطقه از کشور رخ می دهد، چشم تمامی مسئولان به سازمان نظام مهندسی است که در این حادثه سازمان چه تخلفاتی را مرتکب شده است.

وی افزود: در زلزله کرمانشاه همه دیدیم که به علت کوتاهی مهندسان ناظر در ساختمان ها چه تخلفات زیادی از سوی پیمانکاران انجام گرفته بود، در حالی که اگر مهندسان به طور دقیق بر ساخت و سازها نظارت می کردند، چنین تخلفات آشکاری رخ نمی داد.

بیداری وجدان کاری مهندسان با آموزش حرفه ای

این مسئول ادامه داد: ما در کلاس های آموزشی ضمن فعال کردن وجدان کاری در مهندسان، تلاش می کنیم که آنها را متوجه مسئولیت عظیم خود در ساخت وسازها بکنیم تا با عملکرد دقیق و صحیح خود، آبرو و اعتبار جامعه مهندسی را حفظ کنند. چرا که بعضا مشاهده می کنیم در پی کوتاهی مهندسان ناظر چه تبعات حقوقی و جریمه های مالی سنگینی برای آنها رقم می خورد. بنابراین آنها باید با این تهدیدات آشنا شوند و در نظارت های خود دقت کافی را داشته باشند.

وی همچنین با بیان اینکه برخی از این کلاس های آموزشی نیز شامل مباحث علمی و تخصصی است، گفت: در این کلاس ها مباحثی که مهندسان در دانشگاه ها به صورت ابتدایی فراگرفته اند، به صورت جدی و عملیاتی به مهندسان آموزش داده می شود تا با فرمولها و سیستم های جدید ساختمانی چه در زمینه طراحی و معماری و چه در حوزه محاسبات و نقشه برداری و نیز حوزه های برق و مکانیک آشنا شوند.

اعدل تاکید کرد: در هر زمینه ای کلاس های مفیدی برای مهندسان برگزار می شود که ضمن افزایش معلومات آنها، کاربردهای مفیدتری را برای آنها به همراه داشته باشد.

وی درخصوص برنامه های این سازمان برای اجرای مقررات ملی ساختمان گفت: این آموزش ها درنهایت منجر به اجرای مقررات ملی ساختمان از سوی مهندسان می شود. چرا که آنها فرا می گیرند چه بایدها و نبایدهایی را باید رعایت کنند.

غفلت از مسائل ایمنی در ساخت و سازها

اعدل در ادامه با انتقاد از عدم توجه به مسائل ایمنی در ساخت و سازها گفت: مقررات ایمنی در پروژه های ساختمانی رعایت نمی شود. براین اساس در کلاس های آموزشی اهمیت این مسائل به مهندسان تذکر داده می شود. به طور نمونه مهندسان یاد می گیرند که از همان ابتدای شروع پروژه و حتی قبل از ساخت پله ها در راه پله ها، باید یک نرده موقت در راه پله به منظور حفظ ایمنی عوامل اجرایی و کارگران نصب شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان همچنین گفت: به منظور نظارت بر کار اساتید، بنده شخصا در برخی از این کلاس ها حضور پیدا می کنم تا از این طریق سطح کلاس های آموزشی را نیز مورد سنجش و ارزیابی قرار دهم. چرا که بعضی از اساتید علیرغم برخورداری از معلومات و دانش بالا، فن بیان ضعیفی دارند که این ضعف آنها مانع از تفهیم صحیح مهندسان می شود.

اعدل با بیان اینکه درصورت مشاهده این گونه ضعف ها در اساتید دیگر از آنها برای ارائه آموزش به مهندسان دعوت نمی کنیم، خاطرنشان ساخت: ضمن اینکه سطح علمی و مهارتی اساتید مربوطه، در مصاحبه اولیه نیز مورد ارزیابی بنده قرار می گیرد.

شایان ذکر است، برای ششمین دوره پیاپی، انتخابات چهره سال 97 راه و ساختمان کشور برای گزینش مدیران و پروژههای برتر، در شش گروه مدیران وزارت راه و شهرسازی، شهرداران، شهرداران مناطق 22 گانه تهران، شرکت عمران شهرهای جدید، ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان برگزار میشود.